Jessica Roberts of Fairland and Afton’s Wil Amos will lead a big group of Lucky 7 Conference athletes into this weekend’s Class 2A state track meet at Friday and Saturday at Western Heights.

Roberts qualified in the 100, 300-meter hurdles, 4x400-meter relay and pole vault during regional competition Saturday, April 28, in Stroud.

Amos will get a chance to defend his state title in the 400.

He also earned slots in the 100- and 200-meter dash.

Kathleen Schertz of Fairland also is a three-event state qualifier in the 800, and 4x400 relay.

Roberts claimed first in the 100 with a time of 12.98 seconds, the 300 hurdles at 46.97 seconds and teamed with Desiree Armstrong, Kyndall Davis and Schertz to hit gold in the relay at 4:25.95.

She placed third in the pole vault at 7-0.

Roberts was fourth in the 400 and eighth in the 300 hurdles a year ago.

Amos won the 400 a year ago with a time of 49.75 seconds.

He also won the 800 at the 2017 state meet with a time of 1:58.27.

Amos was the 200-meter regional champ Saturday with a time of 11.42 seconds.

He placed second in the 100 with a time of 11.42 seconds. Matt Nicholson of Rejoice Christian won the event with a time of 11.25 seconds.

Area placers at the meet (with state qualifiers designated) were:

Girls

100 — x-Jessica Roberts, Fairland, first, 12.98 (12.87 in prelims); Kyndall Davis, Fairland, seventh, 14.10

200 — x-Morgan Connell, Commerce, second, 27.48; Mya Nichols, Quapaw, fourth, 28.99; Dalyn Frost, Afton, eighth, 30.57

400 — Shana Arrasmith, Wyandotte, eighth, 1:09.32

800 — y-Kathleen Schertz, Fairland, fourth, 2:37.23

1,600 — Kathleen Schertz, Fairland, sixth, 6:32.30

3,200 — Kensy Benda, Wyandotte, sixth, 16:05.77

4x100 relay — y-Commerce (Marisa Scott, Cali Wells, Dawn Convirs, Morgan Connell), fourth, 53.17; y-Afton fifth, 53.77; Quapaw eighth 55.47

4x200 relay — Afton fourth 1:56.83; Commerce fifth, 157.15; Quapaw ninth, 2:00.63

4x400 relay — x-Fairland (Desiree Armstrong, Kyndall Davis, Kathleen Schertz, Jessica Roberts), first, 4:25.95

4x800 relay — Afton, sixth, 11:46.50; Wyandotte eighth, 13:02.51

300 hurdles — x-Jessica Roberts, Fairland, first, 46.97; Desiree Armstrong, Fairland, fifth, 53.50; Clarissa Rice, Afton, eighth, 54.53

High jump — x-Kyndall Davis, Fairland, first, 5-2; y-Alexis McGranahan, Fairland, fifth 4-8

Long jump — x-Morgan Connell, Commerce second, 16-0; y-Kyndall Davis, fourth, Fairland, 15-6

Discus — x-Tori Barker, Fairland, third, 94-7

Pole vault — x-Jessica Roberts, Fairland, third 7-0; Samantha Saylor, Afton, fifth, 6-0; Desiree Armstrong, Fairland sixth, 6-0

Boys

100 — x-Wil Amos, Afton, second, 11,42

200 — x-Wil Amos, Afton, first, 22.87; Chris Ibarra, Commerce, sixth, 23.97

400 — x-Wil Amos, Afton, first, 51.12; Evan Logan, Wyandotte, sixth 58.71

800 — x-Jose Garcia, Fairland, third 2:13.75

4x200 relay — Commerce fifth 1:37.34

4x400 relay — x-Fairland, second (Cole Cawlfield, Jose Gonzales, Isaac Matthews, Thatcher Smalley) 3:43.71; Commerce, fourth, 3:46.95

4x800 — x-Fairland, first (Cole Cawlfield, Jose Gonzales, Isaac Matthews, Thatcher Smalley) 9:01.44; Wyandotte sixth, 9:45.37

High jump — x-Cameron Robinson, Wyandotte, third, 5-6

Long jump — Chris Ibarra, eighth, 17:04.25

x-state qualifiers

y-additional state qualifiers