Regional High School and Middle School students had a strong showing at the annual NEO Science and Engineering Fair.

MIAMI – Officials at Northeastern Oklahoma A&M College (NEO) hosted the 58th annual NEO Science and Engineering Fair on Tuesday, Feb. 27. The fair hosted over 100 entries from area high school and middle schools and featured a range of disciplines, from behavioral science to zoology.

The Best of Show winner of the fair was Michael Hwang from Jenks High School with his project titled “Identifying Metabolic Inhibitors to Target Aggressive Cancers with Deregulated p27kip1.” Along with Best of Show, Hwang won the YALE Science and Engineering Award and the Genius Olympiad Award.

With his win, Hwang earned an all-expenses-paid trip to the Intel International Science and Engineering Fair in Pittsburg, Pennsylvania, in May. There he will compete against the greatest young minds in the world for a chance to win up to $75,000.

Dozens of high school and middle school students also qualified for the Oklahoma State Science Fair. There, they will compete and share their ideas with young scientists from around the state.

HIGH SCHOOL

Botany

First Place – Alyson Beaumier & Clair White, Grove High School

Chemistry

First Place – Michael Hwang, Jenks High School

Engineering and Computer Science

First Place – George Goodman, Tulsa Regent Preparatory Second Place- JayLynn Cross, Dove Science Academy Third Place- Shelby Lewis & Justus Turner, Quapaw High School

Environmental

First Place – Lani Goldner & Rachel Reyes, Grove High School Second Place – Ethan Mate & Racen Smith, Quapaw High School

Health/Medical

First Place – Joel Garber, Grove High School Second Place-Kaitlynn Withers, Tulsa Regent Preparatory

JUNIOR HIGH

Behavioral/Social

First Place – Megan Gibbs, Grove Middle School Second Place - Lilly Bekemeier, Grove Middle School Third Place – Tyler Bloss, Grove Middle School

Botany

First Place – Harley Aposhian, Grove Middle School Second Place - Nicolas Brown, Grove Middle School Third Place – Savannah Glerup, Quapaw Middle School

Chemistry

First Place – Molly Durbin, Grove Middle School Second Place – Carter McCarthy, Grove Middle School Third Place – Nicholas Alsup, Grove Middle School

Earth/Space

First Place – Kaylee Shephard, Grove Middle School Second Place - Abigale Barnett, Grove Middle School Third Place – Emily Lair, Grove Middle School

Engineering and Computer Science

First Place - Gaven Mendoza, Grove Middle School Second Place - Jonathan Riley, Grove Middle School Third Place – Jamie O'Neal, Grove Middle School

Environmental

First Place – Triton Chandler, Grove Middle School Second Place – Bailey Gregg, Grove Middle School Third Place – Owen Rushin, Commerce Middle School

Health/Medical

First Place – Lynzy Luu, Grove Middle School Second Place – Laci Goldner, Grove Middle School Third Place – Carson Duffield, Grove Middle School

Math

First Place – Cheyenne Douglas, Grove Middle School Second Place – Breanne Roberts, Grove Middle School Third Place – Gabby Medina, Commerce Middle School

Microbiology

First Place – Emily Steele & Taylor Welch, Quapaw Middle School Second Place – Alec Davis, Grove Middle School Third Place – Kaitlynn Kraft, Grove Middle School

Physics

First Place – Kimberlynn Forrester, Grove Middle School Second Place – Kade Sharp, Grove Middle School Third Place – Emily Blaine, Grove Middle School

Zoology

First Place – Zoie Salkill, Grove Middle School Second Place – Jacy Crowe & Kaylene Montgomery, Quapaw Middle School Third Place – Kaitlynn Bratcher, Grove Middle School